6 stycznia wyruszyliśmy ulicami Starych Juch w kolejnym orszaku Trzech Króli przygotowanym przez Akcję Katolicką.

2-4 marca w związku z wybuchem wojny na Ukrainie harcerze z 95 Drużyny Harcerskiej "Milites Vero" uruchomili na plebani punkt zbiórki darów, które zostały za pośrednictwem Caritas Diecezji Ełckiej przekazane na Ukrainę. W zbiórkę włączyli się również nasi parafianie przebywający na stałe w Islandii.

18 marca w przededniu Uroczystości św. Józefa grupa parafian wraz z ks. Przemkiem udała się na nabożeństwo Drogi Krzyżowej przemierzając miejscowości naszej parafii - Stare Juchy, Gorło, Zawady Ełckie, Garłowkę i wrócili do Starych Juch. W Gorłówce mieszkańcy przygotowali posiłek. W czasie drogi krzyżowej rozważano wydarzenia z życia św. Józefa i jednocześnie modlono się w sposób szczególny o pokój dla Ukrainy.

20-23 marca w tych dniach przeżywaliśmy nasze rekolekcje wielkopostne, którym przewodniczył ks. dr Tomasz Bondzio - duszpasterz młodzieży naszej diecezji.

8 kwietnia w tym dniu przeszliśmy z nabożeństwem Drogi Krzyżowej ulicami Starych Juch

10 kwietnia Niedzielą Palmową rozpoczęliśmy świętowanie Wielkiego Tygodnia. Podczas Mszy o godzinie 11.00 odbyła się procesja z palmami wokół naszego kościoła, a po tej Mszy konkurs palm.

11 kwietnia w Wielki Poniedziałek z inicjatywy naszych parafian został odnowiony krzyż misyjny stojący przy kościele.

14 kwietnia sprawowaniem Mszy Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy sprawowanie najważniejszego czasu w roku chrześcijańskim - Triduum Paschalnego. Po Mszy świętej Najświętszy sakrament został przeniesiony do Kaplicy Adoracji.

15 kwietnia Wielki Piątek czas rozważania Męki Pańskiej. O godzinie 15.000 rozważyliśmy drogę krzyżową, a wieczorem adorowaliśmy Krzyż podczas nabożeństwa. Po nabożeństwie nasi harcerze i strażacy podjęli się warty przy Grobie Pańskim. Wielki Piątek i Wielka Sobota to dwa dni w ciągu roku kiedy Kościół nie sprawuje ofiary Mszy Św.

16 kwietnia Wigilia Paschalna rozpoczęła uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. W tej najważniejszej liturgii w roku po raz pierwszy po 40 dniach zabrzmiało uroczyste alleluja. 

17 kwietnia poranek wielkanocny to tradycyjny czas procesji rezurekcyjnej.

22 maja grupa 20 dzieci z klasy III po raz pierwszy przyjęła do swojego serca Chrystusa Eucharystycznego, dzień wcześniej przystąpili do pierwszej w życiu spowiedzi świętej.

22-25 maja w tych dniach odbył się obrzęd poświecenia pól oraz modlitwa o urodzaje w poszczególnych miejscowościach naszej parafii.

28 maja delegacja naszej parafii wraz z ks. Przemkiem udała się do sanktuarium w Krasnymborze, aby uczestniczyć w I Kongresie Różańcowym Diecezji Ełckiej. Dzień później przeżywaliśmy stację kongresową w naszej parafii.

9 czerwca do naszej parafii przybył ks. bp. Jerzy Mazur, aby młodzieży z klas VII i VIII udzielić sakramentu bierzmowania.

12 czerwca to dzień odpustu parafialnego, do którego przeżycia przygotowało nas nabożeństwo 40-godzinne. Nabożeństwu przewodniczył ks. Krystian Ostrowski pracujący na Ukrainie.

16 czerwca w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej po zakończeniu Mszy o godz. 11.00 ulicami Starych Juch przeszła procesja eucharystyczna.

12 lipca to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej. W tym dniu nasi harcerze z ks. Przemkiem udali się do Augustowa, aby uczestniczyć w obchodach tego wydarzenia. Korzystając z okazji pomimo deszczowej pogody zobaczyliśmy kilka ciekawych miejsc w Augustowie.

1 sierpnia to kolejna rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Tego dnia harcerze i ministranci wraz z ks. Przemkiem i p. Aleksandrem naszym organistą wybrali się do Warszawy. Był to dość intensywny dzień, który rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie oddaliśmy hołd poległym na Powązkach Wojskowych. Zwiedziliśmy również okolice Starego Miasta. W godzinie W zebraliśmy się z innymi warszawiakami na Rondzie Dmowskiego. Wszystko zakończył udział w koncercie na pl. Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazne piosenki". W czasie koncertu udało się nam spotkać z p. Prezydentem Andrzejem Dudą. 

4 września w niedzielę nasza parafia przeżywała swoje dożynki, które zorganizowała społeczność Garłówka. Po Mszy w kościele odbył się festyn dożynkowy na boisku w Gorłówce.

29 października to dzień wielkiej radości dla naszej diecezji. W katedrze ełckiej odbyły się święcenia biskupie ks. bp. Dariusza Zalewskiego - nowego biskupa pomocniczego. W tym wydarzeniu miał miejsce również akcent nasz parafialny. Harcerze z naszej parafii mieli możliwość złożenia ks. biskupowi życzeń w imieniu młodzieży z całej diecezji.

31 października jak co roku harcerze brali udział w akcji "Ocalić od zapomnienia", podczas której porządkowali groby opuszczone na 3 cmentarzach w Starych Juchach.

1 listopada po zakończeniu Mszy świętej udaliśmy się z procesją na cmentarz komunalny, aby modlić się o wieczne zbawienie dla zmarłych. Przez kolejne 8 dni gromadziliśmy się również na modlitwie różańcowej na naszym cmentarzu.

26 listopada w tym dniu ministranci i harcerze razem z ks. Przemkiem pojechali do Parku Wodnego Tropikana w Mikołajkach, aby aktywnie spędzić czas korzystając z atrakcji, które są na basenach.

8-10 grudnia po raz kolejny przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej rekolekcje adwentowe, którym przewodniczył ks. Krystian Ostrowski z Ukrainy.

22 grudnia mieszkańcy Orzechowa udekorowali naszą świątynię na zbliżające się święta Narodzenia Pańskiego.

23 grudnia przed południem po raz 3 w historii Starych Juch harcerze udali się do instytucji na terenie naszej gminy, aby przekazać Betlejemskie Światło Pokoju. Po wieczornej Mszy św. młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i harcerze spotkali się na wspólny spotkaniu opłatkowym. 

25 grudnia Msza św. w nocy rozpoczęła świętowanie Narodzenia Pańskiego.

 

 

Joomla templates by a4joomla