Penitencjaria Apostolska na mocy uprawnień przyznanych jej przez Ojca Świętego udziela odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa zgodnie z intencjami Ojca Świętego) dziadkom, osobom starszym i wszystkim wiernym, którzy, motywowani prawdziwym duchem pokuty i miłosierdzia, 23 lipca 2023 r. wezmą udział w uroczystościach Trzeciego Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych – poinformowano w Watykanie.

Dotyczy to uroczystej celebracji, której Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył w bazylice watykańskiej, lub w różnych uroczystości, które odbędą się na całym świecie. Może on być również stosowany jako odpust dla dusz czyśćcowych.

Odpust ten będą też mogli uzyskać wierni, którzy poświęcą odpowiednią ilość czasu, aby odwiedzić swoich starszych braci i siostry w potrzebie lub w trudnej sytuacji (takich jak chorzy, opuszczeni, niepełnosprawni…) osobiście lub wirtualnie za pośrednictwem mediów.

Odpustu zupełnego mogą również dostąpić osoby chore, w podeszłym wieku i ci wszyscy, którzy nie mogąc opuścić swoich domów z poważnego powodu, zjednoczą się duchowo z nabożeństwami Światowych Dni, ofiarując Miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, smutki i cierpienia swojego życia, zwłaszcza gdy słowa Papieża i różne uroczystości są transmitowane przez media.

Penitencjaria Apostolska usilnie prosi kapłanów, aby z gotowością i wielkodusznością byli gotowi sprawować Sakrament Pokuty – czytamy w Dekrecie podpisanym przez Penitencjarza Większego, kardynała Mauro Piacenzę oraz regensa tego Trybunału Miłosierdzia, ks. prał. Krzysztofa Nykiela.

Joomla templates by a4joomla